SDH Daměnice – Mistři BNL 2022!!!

SDH Daměnice – mistři Benešovské hasičské ligy 2022

Družstvo mužů SDH Daměnice vyhrálo letošní ročník Benešovské hasičské ligy! Poslední srpnová sobota přinesla daměnickým hasičům euforii, na kterou čekali neuvěřitelně dlouhých 15 let. Přesně tak dlouho totiž existuje Benešovská hasičská liga a muži z Daměnic jsou jediným družstvem, které se zúčastnilo všech 118 závodů. V minulých letech jsme si připsali celkově 4 x 3.místo, 2 x 2.místo a až letos přibyl vytoužený titul mistra ligy.

Seriál Benešovské ligy obsahoval v tomto roce 8 soutěží (Tomice, Makov, Daměnice, Ctiboř, Malovice, Načeradec, Miřetice, Nalžovice). Na každé soutěži má družstvo pouze jeden pokus na provedení požárního útoku bez možnosti opravy a podle pořadí útoků se přidělují body do celkové tabulky.

Úvodní dvě soutěže jsme se drželi v tabulce nenápadně hned pod stupni vítězů. Základ našeho úspěchu jsme položili pravděpodobně už na domácí soutěži v Daměnicích. Tam jsme před našimi fanoušky předvedli nový osobní rekord (čas 16,85s) a zjistili jsme, že ještě zvládneme konkurovat špičce ligy. Domácí soutěž jsme vyhráli, zapsali jsme maximum bodů a od té doby jsme se v tabulce pohybovali až do konce sezony mezi prvními třemi. Hned za týden ve Ctiboři jsme skončili třetí a body v tabulce přibývaly. Po soutěžích v Malovicích a v Načeradci jsme se dostali dokonce do průběžného vedení ligy s mírným bodovým náskokem.

Bitva o titul začala až předposledním závodem v Miřeticích. Muži z Bezděkova pod Třemšínem zvítězili a smazali náš náskok na minimální rozdíl pouhých dvou bodů. Rozhodnout se muselo až na poslední soutěži v Nalžovicích. Tam se hned úvodním pokusem Bezděkov dostal na průběžné první místo a držel ho téměř celou soutěž. Věděli jsme, že pokud chceme vyhrát ligu, musíme tento tým porazit. Bezděkov pod Třemšínem je bývalý mistr Benešovské ligy, 3x vyhrál nejlepší hasičskou ligu republiky (Extraliga ČR). V letošním roce sestavili tým, který obsahoval několik běžců, kteří všechny tyto úspěchy zažili. A proti nim stáli na startu muži z Daměnic, mnozí věkem patřícím mezi veterány. Svaly zatejpované po všemožných historických zraněních. A před sebou těžkou trať nasáklou vodou po vydatném dešti, nervozita vrcholila… Před startem by málokdo vsadil na náš úspěch, ani my sami jsme nevěřili, že toho budeme schopni, ale asi jsme si to letos zasloužili a chtěli jsme to víc než všichni ostatní. Po výstřelu všichni vyrazili hbitě vpřed. Adrenalin nám nedovolil myslet na nic jiného. Všech sedm lidí bylo sehraných a předvedli jsme požární útok bez jediné chyby. Na terčích svítil čas 16,83s. Náš nový osobní rekord. Ale zejména to byl čas o 0,32s rychlejší než dosud vedoucí Bezděkov. Vyhráli jsme poslední závod! Vyhráli jsme ligu! SDH Daměnice muži to přeci jen dokázali!

Tento den byl vrcholem pro nás všechny, kteří jsme se dali dohromady už v roce 2003. Měli jsme za sebou úspěchy v okrskových soutěžích, přední pozice v okresních soutěžích, vítězství v dílčích soutěžích hasičských lig nejen v našem okrese. Ale titul mistra ligy předčil vše, co jsme dosud zažili. Sestavu tvořilo vždy jádro daměnických hasičů, s výpomocí běžců z Načeradce, Vračkovic a blízkého okolí. Ti všichni měli podíl na úspěchu minimálně v tom, že pomáhali, aby SDH Daměnice bylo živým spolkem, který má jméno v širokém okolí.

Děkujeme tímto za podporu Městysu Načeradec, Agrodružstvu Načeradec, DAM-STAVBY s.r.o., Ing. Václavu Damborskému a všem dárcům, kteří nás podporují finančně i materiálně. Zároveň děkujeme všem podporovatelům z Daměnic a blízkého okolí, často jsou to naši rodinní příslušníci, kteří nám pomáhají s organizací akcí anebo nás podporovali pouze tím, že nám věřili.